• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جمعه, 20 خرداد 1401 04:15

توهم دانایی

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

به نظر من دشمن دانایی، نادانی نیست. چه بسا نادانی سرآغاز دانایی است، و چه پُرمعناست واژه‌ی "نمی‌دانم" و چه خردمند است کسی که بیشتر و بیشتر از این واژه در مکالمات خودش استفاده میکند.

به نظرم، دشمن دانایی، توهم داناییه!

 

 

اینکه عده ای با آموخته‌های اندک در یک حوزه ی خاص، توهم این رو دارن که همه چیزو می‌دونن و دیگه نیازی به آموختن بیشتر، پرسیدن بیشتر، کنجکاوی بیشتر و توسعه‌ی فردی بیشتر نمی‌بینن!

اینکه افرادی چه در فضای آکادمیک، و چه در فضای صنعت و سازمان، به جایگاهی می‌رسن و توهم تسلط بر موضوع و مباحثی را می‌زنن! اینها بزرگ‌ترین دشمنان دانایی‌اند!

به نظرم، دانشمند کسی نیست که دانش زیادی در یک حوزه‌ی خاص داشته باشه، بلکه کسیه که در حوزه‌ی خاص پرسش‌های بیشتر و عمیق‌تری می‌تونه مطرح کنه، و خودش یا هم قطارانش در جهت پاسخ به اون پرسش‌ها حرکت کنن و پژوهش‌هایی انجام بدن. وگرنه که اگر شاخص سنجش دانشمندی به میزان اندوختن دانش در مغز باشه، هارد دیسک کامپیوترها و کتابخانه‌های فیزیکی و مجازی، دانشمندترین هستن!

صرفاً تجمع دانش در مغز، بدون قدرت کنجکاوی، پرسش‌گری، تفکر خلاق و نقادانه، و از همه مهم‌تر، ادب و اخلاق، پشیزی ارزشمندی و سودمندی به حال بشریت نخواهد داشت.

اینکه نظام آموزشی ما (پرورش پیش‌کش) از پیش دبستانی تا دکتری، مبتنی بر محفوظات و تلنبار کردن دانش در مغز و ارائه‌ی بی کم و کاست آن است، ارمغانی جز شرایط موجود نخواهد داشت.

به شخصه، به عنوان یک دانشجو، به عنوان یک مدرس (مربی)، به عنوان یک پدر، تلاش می‌کنم از این چارچوب فراتر بروم و به جای اندوختن صرف دانش (که لازم است ولی به هیچ وجه کافی نیست و نباید زیاد به آن اصرار کرد) در توسعه‌ی شایستگی‌های خودم و اطرافیانم همت کنم، باشد که رستگار شویم.

مشاهده 2781 زمان آخرین ویرایش در جمعه, 20 خرداد 1401 09:28

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج